Dzisiaj chciałbym napisać krótki artykuł o największych zaletach kupna laser CO2. Żeby jednak nie było tak kolorowo na końcu artykułu podam argumenty przemawiające za kupnem plotera frezującego CNC.

Plotery laserowe CO2 objęły ogrom zadań i funkcji w wielu branżach. Bez problemu spotkamy je w przemyśle, produkcji, sztuce, reklamie, poligrafii czy architekturze. Laser co 2 również bardzo dobrze radzi sobie w tekstyliach. Cięcie tkanin czy tworzyw tekstylnych wychodzi znakomicie.

Podstawowymi materiałami, które poddaje się obróbce są:

  • drewno (sklejka, lite drewno, HDF i MDF)- nadają się zarówno do cięcia i grawerowania.
  • tworzywa sztuczne (plexi, HIPS, laminaty grawerskie, guma,folia PET, PP, PMMA, FILC synteryczny)
  • papier (brystol, tektura, tektura falista)
  • tekstylia (bawełna, poliester, filc, jeans, satyna

Można by wymieniać tak wiele materiałów, które dają się obrabiać, jednak z doświadczenia mogę powiedzieć, że większość użytkowników wykorzystuje plotery laserowe właśnie do takich zadań.

Dzięki ogromnemu przekrojowi obrabianych materiałów możemy wykorzystywać plotery laserowe co2 do różnych zastosowań:

  • produkcja (uszczelki, podkładki)
  • sztuka ( elementy Decoupage)
  • elementy wystroju wnętrz (napisy na ścianę)
  • technika (osłony, obudowy, maskownice)
  • architektura (elementy makiet, miniatury architektury krajobrazu)
  • wiele wiele innych

Dużą zaletą kupna takiej maszyny jest fakt, że ogranicza nas w dużej mierze tylko nasza wyobraźnia. Sposobów na skuteczny wykorzystanie potencjału lasera co2 jest nieskończenie wiele.

Litera z Plexi (pmma) wycięta na ploterze laserowym co2
Litera z Plexi (pmma) wycięta na ploterze laserowym co2

Żeby zacząć projektować swoje produkty czy wzory do wycinania laserowego potrzebujesz programu do grafiki wektorowej  typu AutoCad lub CorelDraw i możesz zacząć działać.

Projektując elementy wystarczy, że zaprojektujesz kontury przedmiotów w rzucie 2D a resztę da się skonfigurować w oprogramowaniu dołączonym do plotera laserowego.

W maszynie w prosty sposób można wybrać tryb cięcia lub grawerowania, a również ustawić moc z jaką ma być obrabiany dany materiał.

Jeżeli poszukujesz maszyny, która pozwoli efektywnie obrabiać grubsze elementy ( praktycznie powyżej 30mm) to proponuję zastanowić się nad zakupem plotera frezującego. Ograniczeniem plotera laserowego jest jego aktywna wysokość powierzchni użytkowej wiązki laserowej(zwanej ogniskową wiązki lasera). Powyżej wspomnianych 30mm. zaczniemy mieć problemy z trzymaniem kątów obrabianego materiału oraz z odprowadzeniem ciepła z ciętego materiału. W ploterze frezującym w łatwy sposób możemy pozbyć się tego ograniczenia. Wystarczy, że założymy dłuższy frez (narzędzie skrawające) i podzielimy program (gcode) na kilka warstw zbierania materiału. Dzięki temu tak na prawdę grubość obrabianego materiału jest dopiero ograniczona rpzez pole robocze frezarki w osi Z.

Drugim często niepożądanym efektem cięcia laserowego jest okopcenie (nadpalenia) krawędzi ciętej/grawerowanej. Laser co2 dokonuje obróbki termicznej więc nieuniknionym jest okopcenie krawędzi. Możemy oczywiście minimalizować jego efekty poprzez zwiększenie ciśnienia w głowicy laserowej jednak zawsze będzie w mniejszym lub większym stopniu to widoczne na materiale. Przy obróbce mechanicznej (ploter frezujący cnc) nie mamy tego problemu. Oczywiście warunkiem koniecznym jest dobór prawidłowych parametrów skrawania (prędkość posuwu i odpowiednie obroty elektrowrzeciona).

Litery ze styroduru wycięte na frezarce PPCNC
Litery ze styroduru wycięte na frezarce CNC.