Według książkowej definicji z serwisu wikipedia.org maszyna CNC to:

Computerized Numerical ControlCNC (pol. komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych) – układ sterowania numerycznego, wyposażony w mikrokomputer, który można dowolnie interaktywnie zaprogramować.

Termin ten zwykle używany jest w odniesieniu do obróbki materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń takich jak frezarkitokarkielektrodrążarki. Obróbka CNC pozwala na szybkie, precyzyjne i wysoce powtarzalne wykonanie złożonych kształtów.

Typowy proces skomputeryzowanego wytwarzania przedmiotu składa się z faz projektowania wspomaganego komputerowo (CAD), przetwarzania projektu na plan sterowania maszyn (CAM) i właściwego wykonania (CNC).

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Computerized_Numerical_Control

frearka cnc
Ploter frezujący CNC ze sterownikiem numerycznym

Pod pojęciem maszyny CNC oczywiście w pierwszej kolejności mamy w myślach frezarkę CNC czy ploter frezujący CNC. Prawidłowo kojarzymy, że jest to komputerowo sterowana frezarka-urządzenie wyposażone w obrotową głowicę z narzędziem frezujacym (elektrowrzeciono CNC) która wykonuje zadane ruchy wybierając materiał znajdujący się na stole roboczym czy w imadle maszynowym.

Jednak nie tylko na frezarkach CNC się kończy. Jeżeli zamiast głowicy skrawającej zamontujemy układ źródła laserowego (np., tuba laserowa CO2) i końcówkę kinematycznego łańcucha maszyny CNC wyposażymy w głowicę laserową to mamy do czynienia z ploterem laserowym CO2.Urządzenie to również jest maszyną cnc i wykonuje często niektóre podobne prace co frezarka. Również komputer sterujący kieruje głowić pod konkretne, wcześniej zaprogramowane współrzędne.

ploter laserowy co2 ppcnc
Tuby laserowe plotera lserowego CO2

Jeżeli potrzebujesz serwisu ploterów laserowych czy kalibracji optyki to zapraszamy na naszą druga stronę blogową ploteryserwis.pl

Również tokarki CNC wykonują wiele pracy w światowym przemyśle. Jest to konstrukcja podobna do konwencjonalnej tokarki, lecz wyposazona w napędy osi (silniki i śruby napędowe) oraz układ pomiarowo-sterujący.

Tokarka CNC
Tokarka CNC

Przy temacie maszyn numerycznych nie można zapomnieć o drukarkach 3D. Jest to maszyna CNC w której z warstw danego tworzywa (filament, proszek czy żywica) kolejno nakładane są na siebie i tworzą element przestrzenny. Przykładowo w drukarce 3d FDM (FDMang. fused deposition modelling)  mamy głowicę zwaną ekstruderem i ona nakłada gorące tworzywo sztuczne warstwa po warstwie.

Drukarka 3d typu FDM