Naturalnym procesem podczas użytkowania maszyny CNC jest eksploatacja ich części. Podczas pracy każdego plotera frezującego czy laserowego CO2 występują naprężenia elementów mechanicznych, wibracje czy nagrzewanie się elektronicznych komponentów maszyn cnc. Bardzo ważny jest okresowy przegląd, jeżeli potrzeba to również serwis związany z utrzymaniem ruchu maszyn. Pozwala to zapobiec nieprzewidzianym awariom oraz przestojom prac produkcyjnych w najmniej oczekiwanych momentach w Twojej firmie.

Do klasycznych usterek maszyn cnc można zaliczyć następujące awarie:

  1. Usterki elektrowrzeciona. Jeżeli Twoje elektrowrzeciono jest zbyt słabe do wykonywanej obróbki danego materiału lub opór na łożyskach wirnika jest zbyt duży to może ulec spaleniu. Każdy silnik powinien być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia jak chociażby wyłącznik silnikowy czy termiczny. Zadbaj również o odpowiednie chłodzenie wrzeciona. Jeżeli jest to elektrowrzeciono chłodzone powietrzem to sprawdzaj stan wirnika chłodzącego i jego obudowy (czy jest przepływ powietrza). Jak masz w swojej frezarce CNC wrzeciono chłodzone wodą to sprawdzaj stan chłodziwa w zbiorniku wyrównawczym a w obiegu pompy najlepiej załóż czujnik przepływu cieczy.

  2. Usterka zasilacza również często występuje. Zasilacz impulsowy wykorzystywany w maszynach CNC do zasilania sterowników, silników, płyt głównych itd. jest narażony na ciągłą pracę często w trudnych warunkach. Zadbaj o terminowe czyszczenie jego otworów wentylacyjnych i dobrze podłącz maszynę do sieci. Sprawdź czy cała maszyna jest uziemiona a napięcie zasilające nie ma zbyt dużych skoków. Często zdarza się, że zasilacz impulsowy ulega uszkodzeniu tylko na jednym torze napięciowym. Jest to pułapka, ponieważ pozornie wydaje się być sprawny (świecą diody zasilające i część elementów maszyny działa). Uszkodzony może być np. tor 36V. odpowiedzialny tylko za napięcie do silników krokowych.
  3. Usterka wózków linowych. Jest to typowy eksploatacyjny przypadek. Podczas pracy z materiałami wydzielającymi dużo pyłu (płyty HDF, MDF, drewno) lub cięcia laserowego CO2 np HIPS występuje dużo osadów. Z czasem Twoje napędy liniowe dęba przyjmowały część tych brudów pomimo zgarniaczy na wózkach co może skutkować znacznym zwiększeniem oporów tocznych wewnątrz łożysk. Smaruj na bieżąco i dbaj o stan prowadnic linowych a przedłużysz bezawaryjność Twojego lasera CO2 czy plotera frezującego.
  4. Tuba laserowa CO2 w ploterach laserowych to częsta przypadłość. Tutaj głównymi czynnikami mającymi wpływ na żywotność i bezawaryjność jest stała temperatura chłodziwa (nigdy nie wyższa niż 30 st. Celsiusza) oraz prawidłowo wysterowany zasilacz. Każdy producent tuby laserowej CO2 podaje konkretny prąd znamionowy i maksymalny do pracy tuby. Przykładowo tuba o mocy 80W dostępna u nas (ploteryserwis.pl) ma prąc znamionowy 20mA. Nie przekraczaj tych wartości to będziesz cieszył się pracą lasera Co2 przez długie lata na jednym źródle laserowym. Jeżeli chcesz więcej wiedzieć o laserach CO2 zapraszam na ploteryserwis.pl
  5. Usterka narzędzia skrawającego (maszyny CNC) lub soczewki skupiającej (laser CO2) to bardzo częste przypadki. Pamiętaj, że każdy frez ma określone przez producenta parametry pracy w danym materiale. Przestrzeganie tych wartości (prędkość skrawania, zagłębienie oraz prędkość obrotowa) znacznie wydłuża żywotność frezów :). Jeżeli chodzi o lasery co2 to soczewka skupiająca musi być czysta i cały czas mieć sprawny nadmuch powietrza ze sprężarki dołączanej przez producenta. Podczas cięcia laserowego różnych materiałów wydziela się duża ilość dymu i osadów, które chętnie osiadają na optyce lasera CO2. Jeżeli energia dostarczona do soczewki skupiającej w Twoim ploterze laserowym nie zostanie prawidłowo przetworzona (skupiona i wyprowadzona) to soczewka zacznie się grzać co doprowadzi do pęknięcia i awarii.

Jeżeli miałbyś jakiekolwiek pytania dotyczące eksploatacji maszyn lub potrzebował sprawnego serwisu Twojej maszyny cnc napisz do nas>>

sterownie maszyny cnc
Elementy sterownia frezarki PP9060