Jeżeli w Twojej firmie zachodzi potrzeba cięcia tworzyw sztucznych w tym plexi (PMMA) to rozważ kupno: albo ploter frezujący cnc albo laser co2.

Zarówno i jedna i druga maszyna świetnie sobie radzi z cięciem tworzyw sztucznych. Jednak jest jedna bardzo ważna kwestia, która może być dla Ciebie wyjątkowo istotna. Rzecz jasna chodzi o krawędzie materiału obrobionego (gotowego półproduktu czy produktu).

Frezarka CNC bez najmniejszych problemów po założeniu odpowiedniego frezu do plexi wytnie to co zaprogramujemy. Jednak na krawędzi tnącej pozostanie matowa, lekko chropowata powierzchnia. Jest to spowodowane tarciem i obróbką mechaniczną. Jeżeli detal, który obrabiasz nie ma konieczności wymogu idealnej krawędzi cięcia to problem znika. Gorzej, kiedy klient wymaga idealnie gładkiej (szklistej) ścianki. Wtedy pozostaje tylko opalenie krawędzi (podgrzanie spowoduje zeszklenie materiału) lub polerowanie mechaniczne do błysku.

W cięciu laserowym CO2 efektem obróbki cieplnej od razu jest krawędź zeszklona. rozgrzana wiązka lasera CO2 nadtapia materiał, co daje zazwyczaj pożądany efekt “idealnej” krawędzi. Jednak należy pamiętać, że wybór pomiędzy maszynami: ploter frezujący CNC a laser CO2 nie jest oczywisty. Laser ma ograniczoną grubość obrabianego materiału (w praktyce plexi do 20mm) oraz nie ma możliwości zrobienia frezowania kieszeniowego (np. rowki w materiale na określoną głębokość. Frezarka CNC jednak po założeniu odpowiedniego narzędzia skrawającego bez problemu wykona: kieszenie, podcięcia, fazowanie, zaokrąglenie itp.

PPCNC- Cięcie plexi (pmma) na ploter frezujący cnc
Cięcie plexi (pmma) na maszynach CNC-różnica krawędzi po obróbce.

Jeżeli więc w Twoich pracach nie jest wymagana idealnie szklista powierzchnia lub możesz sobie pozwolić na dodatkowy proces opalenia krawędzi to wybierz ploter frezujący CNC. Jeżeli jednak głównie tniesz płyty z przezroczystego Akrylu głównie proste kształty i cienkie płyty to rozważ kupno plotera laserowego CO2.