Poniżej przedstawimy główne wady i zalety obróbki sklejki na maszynach cnc. Spróbujemy rozwiązać dylemat frezarka CNC czy ploter CO2 do obróbki sklejki i innych płyt drewnopochodnych (mdf, hdf, osb).

Podczas cięcia materiałów drewnopochodnych oraz samego drewna litego na frezarce CNC trzeba liczyć się z odpowiednim przygotowaniem do tych prac. Materiał obrabiany musi być solidnie przymocowany do stołu roboczego frezarki CNC za pomocą łap dociskowych, pompy próżniowej (stół podciśnieniowy) lub innych metod mechanicznych (np. przykręcenie płyty do stołu roboczego wkrętami. Trzeba pamiętać, że podczas obróbki frezem, występują duże siły oddziaływające na materiał. Żeby cięcie materiału miało dobre rezultaty mocowanie jest podstawową sprawą.

Podczas obróbki tego samego materiału na ploterze laserowym co2 nie mamy tego problemu i możemy położyć płytę na stole lasera(plaster miodu lub nożowy) i zacząć obróbkę. Głównym ograniczeniem takiej pracy jest aktywna wysokość robocza i możliwości tnące wiązki laserowej. Ogniskowa lasera i moc świetlna tuby co2 pozwala ciąć materiały praktycznie do 20mm. grubości. Grubsze materiały będą miały nieładną i nierównomierną, okopconą krawędź i cięcie na laserze będzie kłopotliwe. Jeśli więc w swojej firmie czy warsztacie stolarskim potrzebujesz obrabiać materiały z grubszych płyt, kawałków drewna niezbędna będzie frezarka CNC.

Drugą istotną kwestią jest własnie jakość krawędzi. O ile podczas cięcia plexi (PMMA) laser co2 nadaje pożądany efekt na krawędzi- jest pięknie szklista, zalana i bez matowej powierzchni, to w przypadku płyt drewnopochodnych mamy do czynienia z okopceniem. Z racji, że laser co2 to obróbka cieplna (termiczna) zachodzi reakcja spalania. Na krawędzi sklejki będziesz miał do czynienia z karmelową, brązową krawędzią, która czasem dodaje uroku produktowi ale może tez przeszkadzać. Na frezarce CNC przy prawidłowych parametrach obrobisz krawędź np., sklejki w sposób niewidoczny (krawędź będzie taka jak lico materiału). Podczas zakupu maszyny CNC nie można zapomnieć o tym kryterium jakości krawędzi.

Trzecią istotną kwestią jest odpad podczas obróbki. Podczas cięcia płyt na frezarce CNC w większych ilościach nieodłącznym elementem procesu skrawania musi być odciąg trocin. Frez palcowy zbierając materiał z prędkością obrotowa kilku tysięcy na minutę produkuje ogromną ilość trocin, które trzeba aktywnie odprowadzać ze stołu roboczego. Przy laserze CO2 problem ten jest miej uciążliwy, powstaje dym, który odciągnąć trzeba wentylatorem z komory tnącej.

Elektrowrzeciono frezarki CNC (lewa strona) oraz głowica lasera CO2
Elektrowrzeciono frezarki CNC (lewa strona) oraz głowica lasera CO2

Prędkość obróbki jest równiez elementem nad którym trzeba się zastanowić przy wyborze maszyny cnc. Jest to już kwestia do której trzeba podejść indywidualnie(porownanie parametrów na kolejny artykuł)

Frezarka cnc do drewna