Ploter frezujący CNC czy frezarka do drewna 3D często wielu użytkownikom służy tylko do wycinania kształtów po krzywych (grafika wektorowa 2D) oraz frezowania kieszeniowego pod różne potrzeby (np. podfrezowanie pod zamek czy zawias). Zdarza się jednak, że niektóre prace czy konkretne zlecenie wymaga bardziej skomplikowanych kształtów do obróbki. Płaskorzeźbę, prosty napis wypukły lub wklęsły, front meblowy, napis stopniowany za pomocą frezu typu V wykonasz na maszynie cnc 3 osiowej (x,y, z). Maszyny 3 osiowe na których wykonasz te powyższe czynności bez problemu mamy w 2 konfiguracjach : PP6090 lub PP1212 w zależności od potrzebnego pola roboczego frezarki CNC.

frezowanie cnc- maszyny PPCNC.PL
Frezowanie cnc w 3 osiach na maszynie PP6090 w desce sosnowej (front meblowy)

Podczas frezowania cnc w drewnie możemy wykorzystywać 3,4 a nawet 5 osi swobody maszyny. zależy to oczywiście od konkretnego przypadku ale np. frezowanie podcięć na wałku o nieosiowych kształtach najlepiej wyjdzie na frezarce 4-osiowej, gdzie czwarta oś będzie robiła za obrotową. Często jest ona zaimplementowana w sterowniku jako oś A. Wymaga to odpowiedniego przygotowania g-codu wraz z zaprogramowaną osią A i wprowadzonych parametrów dla danej przystawki obrotowej (obrotnicy). Frezarka do drewna 4 osiowa, która świetnie poradzi sobie z wycinaniem otworów w wałkach, rurach czy wykonywaniu nóg do mebli jest u nas w 2 wariantach: PP690-4osiowa lub PP1212-4osiowa.

frezarka 4 osiowa PPCNC
Obróbka 4-osiowa na frezarce PP6090-4 z przystawką obrotową

Frezarki 5-osiowe wymagają jeszcze większego zaangażowania podczas programowania osi oraz grubszego portfela 🙂 . Oś 5 jest często osią uchylną montowaną pod wrzecionem. Umożliwia to pochylenie frezu pod rożnymi kątami. Sterownik maszyny cnc ma wtedy do obsłużenia jeszcze więcej osi oraz danych do zaimplementowania. Jednak w dzisiejszych czasach technologicznego rozwoju wiele standardowych maszyn cnc jest właśnie wypieranych przez takie centra cnc 5-osiowe. Możliwe, że niebawem w naszej ofercie pojawi się taka maszyna. Miej to na uwadze jeżeli jej szukasz i zaglądnij czasem do nas na bloga!

Głowica maszyny 5-osiowej CNC

Jeżeli szukasz informacji na temat obsługi i działania ploterów laserowych CO2 zapraszamy na ploteryserwis.pl