Kupując maszynę cnc taką jak frezarka do drewna trzeba rozważyć kilka istotnych kwestii. W zależności od tego, jaki materiał będzie obrabiany powinniśmy zwrócić uwagę na konstrukcje maszyny.

1.Konstrukcja frezarki do obróbki twardego drewna powinna by wyposażona w elektrowrzeciono powyżej 2kW. Jeżeli będziesz frezować fronty meblowe, wycinać elementy mebli z litego drewna czy sklejki potrzebujesz mocnego wrzeciona CNC. Na wrzecionie minimum 2.2kW obrobisz z przyzwoitą prędkością również listwy meblowe czy drewniane płaskorzeźby do zdobienia mebli.

Frezarka CNC od drewna-wrzeciono
Wrzeciono CNC 2.2kW z frezem stożkowym do drewna

2. Drugą ważną rzeczą jest układ przeniesienia napędu na konkretne osie. Jeżeli Twoje prace wymagają dużej dokładności i precyzji obróbki koniecznie zwróć uwagę na maszynę CNC wyposażoną w śruby kulowe z nakrętkami kulowymi lub listwy zębate lecz koniecznie helikalne (skośny moduł zębów). Pozwala to znacznie unikać luzów na osiach napędowych dzięki czemu nasza frezarka do drewna trzyma parametry obróbki. Śruby kulowe (nawet te tańszych producentów) posiadają świetne parametry. Twardość powierzchni takiej śruby wynosi 64Hrc a dokładność wymiarowa w klasie C7 (0,052 mm).

frezarka cnc-śruba kulowa
Śruba kulowa MSB1605 z nakrętką kulową

3. Kolejnym ważnym elementem konstrukcji plotera frezującego CNC jest prowadzenie osi. Najtańszym i najmniej sztywnym rozwiązaniem są plastikowe rolki na klasycznych łożyskach kulkowych. To jest rozwiązanie typowo hobbystyczne i jeżeli myślisz o bardziej wytrwałej maszynie cnc od razu pomyśl o prowadnicach linowych. Tutaj do wyboru są wałki podparte lub prowadnice prostokątne z wózkami linowymi. Proponujemy skoncentrować się na tym rozwiązaniu. Prowadnica liniowa cnc zapewni lata bezawaryjnej, sztywnej pracy, możliwość systematycznego smarowania wózków linowych za pomocą specjalnych otworów smarujących. Ciekawym i korzystnym cenowo producentem takich prowadnic jest firma Hiwin.

frezarka do drewnna PPCNC 9060
Nasz ploter CNC 6090 z prowadnicą HIWIN 20mm.

Przy obróbce płyt hdf, mdf, sklejki czy płyty OSB na Twojej nowej maszynie CNC nie zapomnij o dobraniu odpowiedniego frezu do obróbki drewna i parametrów skrawania zalecanych przez producenta konkretnego narzędzia skrawającego.

Frezy do frezarki PPCNC
Zdjęcie przykładowych frezów CNC (źródło: pixabay.com)

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania to skontaktuj się z nami. Spróbujemy pomóc i dobrać lub zmodernizować dotychczasowe rozwiązanie.

Zachęcamy również do zapoznania się z oferta naszych frezarek CNC do obróbki drewna (sklejka, hdf, mdf, osb, lite drewno), tworzyw sztucznych (PCV, PCV, DIBOND) i metali kolorowych (aluminium, mosiądz, miedź).