Nasi klienci często pytają nas czy mogą obrabiać na naszych maszynach aluminium. Frezarka CNC PP6090 bez najmniejszych problemow radzi sobie z obróbką numeryczną wszystkich metali miękkich. Żeby skrawanie w aluminium na Waszej frezarce cnc przebiegały gładko i sprawnie koniecznie przygotujcie się do tego. Ważny jest frez (odpowiedni do danej obróbki), stabilne umocowanie materiału (przyda się imadło przymocowane do stołu t-rowkowego) oraz nadmuch sprężonego powietrza (ręczny lub z dyszy regulowanej-żmijki). Maszyna, której będziemy używać do testów to frezarka cnc PP6090. Nie ma jednak problemu żeby na większej maszynie PP1212 również obrabiać metale kolorowe.

  1. Umocowanie materiału na stole roboczym plotera cnc. Koniecznie zadbaj o to, aby blacha, bryłka lub pręt nie miały możliwości przesunięcia się podczas obróbki. Jest to niebezpieczne dla maszyny oraz operatora. w przykładzie posłużyliśmy się zwykłym imadłem warsztatowym dostępnym w marketach budowlanych. Zostało ono wcześniej przykręcone do stołu t-rowkowego. Zamocowaliśmy w nim aluminiowy prostopadłościenny klocek. Użyty rodzaj aluminium to PA6. Ma dużą twardość, około 110 HB. Charakteryzuje się dobrą obrabialnością na frezarkach cnc.

2. Planowanie płaszczyzny. Ważne żeby przed rozpoczęciem dokładnych prac zadbać o obrabianą powierzchnię. Dzięki zebraniu całej płaszczyzny masz pewność, że jest ona idealnie prostopadła do osi z. Wszelkie nierówności oraz odchyłki związane z ręcznym mocowaniem detalu w szczekach imadła zostaną zniwelowane. Planowanie można wykonać automatycznie (wykonując G-Code napisany na kieszeniowe zbieranie całej warstwy np. 1mm) lub półautomatycznie przejeżdżając głowicą nad materiałem sterując przyciskami nawigacyjnymi (x,y oraz z).

Planowanie aluminium na frezarce CNC PP6090
Planowanie aluminium na frezarce CNC PP6090

3. Ustawienie punktu zerowego maszyny oraz wysokości zerowej osi Z naszej frezarki CNC. Każdy nasz ploter frezujący jest wyposażony w piezoelektryczny czujnik wysokości narzędzia, dzięki czemu nie ma problemów z prawidłową wysokością narzędzia skrawającego.

Ustawianie punktu zerowego osi z, y oraz Z
Ustawianie punktu zerowego osi z, y oraz Z

4. Import g-code do programu sterującego frezarką cnc Mach3. Przygotowany wcześniej kod maszynowy zaimportuj do programu poleceniem load-Gcode i uruchom program (Cycle Start).

Import G-CODE do programu obsługującego frezarkę,

5. Obróbka cnc aluminiowego bloczku powinna przebiegać bezproblemowo. Zamontowany frez to palcowy frez HSS o średnicy 6mm.- 3 piórowy. Zagłębienie frezu: 1mm, przy prędkości wrzeciona 20 000obr/min. Frezarka CNC PP6090 posiada odlewaną bramę i szerokie prowadnice linowe Hiwin, co czyni ją bardzo sztywną w swojej klasie.

frezarka cnc PP6090-bloczek aluminiowy
Wyfrezowany bloczek aluminium.

4. Demontaż elementu. Pamiętaj, że krawędzie obrabianego elementu mogą być ostre i gorące. Odczekaj więc chwilę i na spokojnie zdemontuj element z łap imadła maszynowego. Gotowe 🙂

frezarka cnc PP6090-aluminiowy bloczek
Gotowy element -frezowany bloczek aluminium PA6- frez palcowy fi. 6mm

Zachęcamy również do zapozania się z naszymi innymi artykułami na blogu np. https://ppcnc.pl/uncategorized/ploter-frezujacy-cnc-do-mosieznych-odciskow-hot-stamping/

Gdybyś miał jakiekolwiek pytania lub sugestie skontaktuj się z nami a na pewno nawiążemy współpracę. Jeżeli w Twojej pracowni jest też ploter laserowy CO2 to koniecznie wejdź na ploteryserwis.pl po garść praktycznych informacji.