Każdy serwis frezarki CNC i bardziej złożonej maszyny powinniśmy zacząć od diagnozy i sporządzenia listy rzeczy, które wymagają wymiany. Maszyny sterowane komputerowo zazwyczaj pracują całymi godzinami, dniami i tygodniami bez doglądania w jakim stopniu eksploatują się elementy mechaniczne i elektroniczne. Każdy ploter frezujący ma określony mechaniczny układ napędowy. Będą to prowadnice liniowe (lub wałki podparte) i listwy zębate lub śruby kulowe. Czasami przy lżejszych konstrukcjach możemy spotkać też paski napędowe typu HTD3M. Każda z tych części ma określoną żywotność. Jeżeli słyszysz, że twoja frezarka działa głośniej. parametry obróbki trzeba “podkręcać” ponieważ działa coraz gorzej to zaplanuj serwis frezarki. Przejrzyj elementy napędowe, łożyska i stan kół zębatych. Często wystarczy po prostu wyczyścić elementy toczne i ślizgowe (pozbyć się zabrudzeń i wiórów) i nałożyć świeżą powłokę smaru.

Regeneracja stołu roboczego w Twojej maszynie CNC będzie niezbędna, gdy elementy które obrabiasz będą nierówno przymocowane do powierzchni stołu. Jeżeli zależy Ci na dokładności i prostej zmianie płyty danego materiału (bez podkładek, omijania nierówności wyeksploatowanej powierzchni stołu) to zadbaj o to żeby splanować raz na jakiś czas cały stół roboczy (jeżeli jest taka możliwość) lub wymień podkładki dystansowe używane często w ploterach frezujących do tworzyw sztucznych i drewna.

Luzy na elektrowrzecionie (dokładniej na jego łożyskach) są często przypadłością maszyn z dużym przebiegiem i mocno wyeksploatowanych. Jednak nie takie naprawy są straszne. Postaraj się dowiedzieć jaki typ wrzeciona posiadasz (odszukaj tabliczkę znamionową) i skontaktuj się z firmą, która regeneruje silniki elektryczne. Czasami taniej i szybciej jest wymienić całe wrzeciono na nowe. Przykładowo chłodzone wodą indukcyjne elektorwrzeciono z Chin o mocy 2,2kW (sprawuje się bardzo dobrze w setkach firm) kosztuje około 1500zł.

Poniżej przedstawiamy przykładową modernizację i listę prac wykonanych przy ploterze frezującym. Dzięki tym czynnością wrócił do żywych i dostał nowe życie 🙂

Serwis frezarki CNC Vision
Serwis frezarki CNC Vision
  • Czyszczenie i smarowanie wałków podpartych oraz śrub kulowych (napędowych) wraz z nakrętkami napędowymi.
  • Wymiana czujnika krańcowego osi X na nowy rozwierny z rolką.
  • Równanie stołu roboczego i wklejenie nowych przekładek z PCV spienionego oraz sprawdzenie geometrii bramy napedowej (oś Y)
  • Montaż nowej elektroniki sterującej (płyta główna obsługująca LinuxCNC oraz nowe sterowniki silników krokowych)

Jeżeli potrzebujesz konkretnych porad lub pomocy jak wykonać serwis frezarki CNC to koniecznie do nas napisz lub zadzwoń. Przejdź do kontaktu!

Posiadamy też duże doświadczenie przy serwisowaniu i obsłudze ploterów laserowych CO2. zapraszamy na naszą blogową stronę poświęconą laserom co2. ploteryserwis.pl