Ploter CNC czy termiczny hot wire? Częstym zadaniem praktycznie każdej outdoor’owej agencji reklamowej jest wykonanie liter ze styroduru. Wykonuje się z nich litery przestrzenne, logotypy firm do przymocowania na ścianę, emblematy informacyjne itd. Często służą też jako podkład pod lico litery przestrzennej wykonanej z plexi (PMMA).

Styrodur według definicji to: Polistyren ekstrudowany (XPS, potocznie styrodur) – materiał izolujący ze spienionego polistyrenu o odmiennych od styropianu właściwościach, otrzymany metodą ciągłej ekstruzji płyt (wytłaczanie przez głowicę szczelinową). Jest stosowany m.in. w budownictwie.
(źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Polistyren_ekstrudowany)

litery ze styroduru ppcnc.pl
litery ze styroduru ppcnc.pl

Materiał ten możemy więc obrabiać mechanicznie (ploter cnc frezujący) lub termicznie (ploter termiczny typu hot-wire lub laserowy CO2). Jak to zwykle bywa, każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Główną wadą plotera termicznego jest przecięcie obwiedni detalu w momencie wejścia/wyjścia drutu oporowego. Żeby obrobić blok styroduru i wyciąć np. literę O, potrzeba 2 krawędzi tnących (zewnętrzny kształt i wewnętrzny. Podczas wycinania wnętrza niezbędne będzie wejście materiału i przerwanie nierozłączności litery. Często detale te nie mają potrzeby być idealne lecz jest to spore ograniczenie i trudność przy programowaniu pliku do wycinki na ploterze termicznym. Na ploterze frezującym CNC (np. PP6090) zakładamy frez palcowy (długi na grubość materiału) i możemy rozpocząć obróbkę styroduru. Dodatkową zaletą frezarki jest możliwość wyprofilowania litery czy zrobienia podcięć montażowych itd.

Podsumowując: Jeżeli zaczynasz z literami i masz ograniczone środki wybierz ploter termiczny. Jeżeli jednak Twoja firma ma coraz większe i ciekawsze wyzwania to zdecyduj się na ploter frezujący CNC i wykonuj tą i wiele innych prac bez ograniczeń. Możliwe też, że posiadasz już ploter laserowy CO2 i potrzebujesz praktycznych porad z obsługi lub serwisu-wtedy zapraszamy do nas na ploteryserwis.pl