Ploter CNC idealnie nadaje się do wykonywania uszczelek z gumy SBR, NBR, silikonowych itd. Zobacz jak nasz ploter frezujący cnc PP6090 radzi sobie z twardą gumą SBR 7mm. zbrojoną płótnem.

Jak podaje wikipedia guma SBR to: Kauczuk butadienowo-styrenowySBR[1] – organiczny związek chemicznypolimer otrzymywany z dwóch monomerów, styrenu i 1,3-butadienu. Jedna z odmian handlowych firmy Goodyear nosi nazwę Neolite[2].

Świetnie nadaje się do uszczelek w branży kanalizacyjnej, motoryzacyjnej, budowlanej i wielu innych. Przygotujmy więc frez, który będzie ładnie “zbierał” powierzchnię materiału i tworzył regularne wiór. Ważne jest aby frez nie palił, stapiał i oblepiał materiału tylko regularnie odprowadzał wióry. Do przykładu wykorzystamy frez palcowy z polerowanym rowkiem o średnicy 4mm. Za przykład posłuzy nam usczelka do rurociągu, o wymiarach 100x100mm. i otworami do mocowania kołnierza.

  1. Przygotowanie programu (GCODE) wraz z parametrami obróbki. Będziemy obrabiać ta gumę na 2 przejazdy frezem palcowym 4mm.
Cambam-przygotowanie pliku na ploter cnc PP6090
Cambam-przygotowanie pliku na ploter cnc PP6090

2. Import gotowego pliku nc. do Mach3 i zerowanie osi x,y oraz Z za pomocą wbudowanego czujnika wysokości narzędzia skrawającego.

Cambam-przygotowanie pliku na ploter cnc PP6090
Import Gcode do programu Mach 3 obsługującego ploter cnc

3. Mocowanie gumy na stole roboczym możemy wykonać za pomocą łap dociskowych dostępnych na wyposażeniu każdej naszej frezarki cnc. Alternatywnie przy mniejszych elementach (jeżeli nasza uszczelka jest mała) można użyć taśmy 2-stronnej klejącej żeby zapewnić pewne mocowanie naszego materiału przed frezowaniem cnc. Tak własnie zrobiliśmy przy opisywanej pracy.

Montaż gumy na stole plotera frezującego cnc
Montaż gumy na stole plotera frezującego cnc

4. Frezowanie uszczelki do rurociągu za pomocą frezu palcowego z polerowanym rowkiem fi. 4mm. Wyraźnie widać, że wiór jest prawidłowy a frez nie topi skrawanej powierzchni gumy.

Ploter frezujący PP6090 w akcji. Frezowanie uszczelki z gumy SBR.
Ploter frezujący PP6090 w akcji. Frezowanie uszczelki z gumy SBR.

5. Gotowy element nadaje się do użytku. Jeżeli wyrób wymaga idealnej powierzchni to można lekko zgradować powierzchnię za pomocą nożyka lub papieru ściernego. Gotowa uszczelka nadaje się do montazu na kołnierzu. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania w sprawie serwisu czy zakupu plotera frezującego cnc zapraszamy do kontaktu.

Uszczelka gumowa wykonana na frezarce cnc PP6090.
Uszczelka gumowa wykonana na frezarce cnc PP6090.

Gdybyś potrzebował wykonywać bardzo cienkie uszczelki to zachęcam do zapoznania się z naszą 2 stroną blogową dotyczącą ploterów laserowych co2: ploteryserwis.pl