Idealną maszyną do wykonywania dokładnych prac grawerskich w metalach miękkich jest ploter frezujący PP6090 firmy PPCNC. Nasza frezarka cnc to sztywna konstrukcja z żeliwnym łożem oraz bramą i grubymi prowadnicami oraz śrubami kulowymi fi. 20mm. Również stół t-rowkowy, do którego można bezproblemowo przymocować imadło klasyczne lub maszynowe pozwalają bez większych problemów na obróbkę mosiężnych czy miedzianych lub aluminiowych stempli (hot stamping).

Poniżej dowiesz się jak wykonać swój pierwszy stempel do eko-skóry wykonany z mosiądzu.

  1. Przygotowanie materiału. Potrzebujesz kawałek pręta, bryły lub blachy z mosiądzu lub aluminium. Zaopatrz się również w imadło, które umożliwi trwały i szybki montaż obrabianych elementów.
Imadło zamocowane na frezarce PP6090
Imadło zamocowane na frezarce PP6090 za pomocą śrub młoteczkowych oraz umocowany w nim pręt mosiężny 6-kątny.
  1. Planowanie powierzchni. Przed rozpoczęciem obróbki tak szczegółowych detali na frezarce cnc dobrze abyś po umocowaniu elementu lekko zebrał nierówności materiału. Pozwoli to wyrównać lico stempla oraz zrekompensować odchyłkę powstałą w wyniku ręcznego poziomowania detalu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że powierzchnie jest idealnie prostopadła do osi frezu.
Splanowana powierzchnia za pomocą frezu palcowego.
  1. Dla polepszenia efektu przy późniejszym odciskaniu stempla można powierzchnię jeszcze polerować pastą polerską.
 punkt zerowy, elektrowrzeciona cnc ppcnc.pl
Wypolerowana powierzchnia i ustawiony punkt zerowy, elektrowrzeciona cnc
  1. Przygotowany plik wgrywamy do programu Mach3 oraz zerujemy osie w środku symetrii obrabianego stempla.
ppcnc.pl z wgranym G-CODE do mosiężnego stempla-frezarki cnc 6090
Mach3 z wgranym G-CODE do mosięznego stempla
  1. Jeżeli Twój ploter frezujący cnc jest prawidłowo ustawiony a g-code napisany w odpowiedni sposób to prace powinny przejść bezproblemowo. W opisywanym przykładzie użyliśmy frezu typu ball noise (kulisty) o promieniu R2.5.
Obróbka metali miękkich na ploterze cnc PP6090
Obróbka metali miękkich na ploterze cnc PP6090
  1. Poniżej prosta próba odcisku na czarnej eko-skórze.
Hot stamp z mosiądzu wykonany na frezarce CNC PP6090
Hot stamp z mosiądzu wykonany na frezarce CNC PP6090

Gdybyś miał jakiekolwiek pytania lub sugestie skontaktuj się z nami a na pewno nawiążemy współpracę. Jeżeli w Twojej pracowni jest też ploter laserowy CO2 to koniecznie wejdź na ploteryserwis.pl po garść praktycznych informacji.

Podczas zakupu maszyny w naszej firmie, klient zawsze jest traktowany indywidualnie. Pomagamy we wdrożeniu pierwszych projektów jakie będzie robiła Twoja frezarka CNC.