Przy wyborze frezarki CNC do cięcia i frezowania plexi należy pamiętać przede wszystkim o prawidłowym doborze narzędzia skrawającego. Zobacz jak nasza frezarka CNC PP6090 radzi sobie z obrabianiem ekstrudowanej płyty PMMA o grubości 4mm.

Według portalu wikipedia PMMA to nazwa handlowa szła akrylowego :

Szkło akryloweszkło organicznepotocznie plexiglas, pleksi, metapleks, żargonowo pleksa – przezroczyste tworzywo sztuczne, którego głównym składnikiem jest poli(metakrylan metylu) (PMMA, od ang. poly(methyl methacrylate)). Niektóre rodzaje szkła akrylowego zawierają też pewne ilości innych poliakrylowych polimerów i kopolimerów.

Plexiglas jest nazwą handlową nadaną przez jednego z producentów płyt akrylowych. Nazwy handlowe stosowane przez innych producentów to: AkrylonAltuglasLimacrylOroglasP-PlexPerClaxPerspexPlexpolSetacryl.

Materiał ten jest bardzo często wykorzystywany w branży reklamowej do wytwarzania liter przestrzennych oraz ekspozytorów i dekoracji dla całej branży POS. Również branża ślubna ideokoracyjna korzysta z szkła akrylowego.

Dzisiaj przetestujemy jak frezuje się plexi przy użyciu naszej frezarki CNC. Dla przykładu wykonamy numerek na drzwi w nowoczesnym stylu z białej i czarnej plexi-połysk.

  1. Przygotowanie GCODE na cięcie materiału. Przygotowaliśmy projekt graficzny obrys zewnętrzny i kontur numerka 21. Dobraliśmy parametry skrawania na 1 przejazd frezem palcowym 1-piórowym fi.4mm. na wylot (przez materiał). Obroty wrzeciona to 10000RPM.
PPCNC-program do frezarki cnc
Projekt graficzny programie Cambam i parametry obróbki dobrane do konkretnego zadania.

2. Import gotowego GCODE do programu Mach3, który dostarczony jest z naszą każdą maszyną CNC. Zerowanie maszyny oraz punktu zerowego dla frezu (elektroniczny przymiar długości narzędzia wbudowany w każdą naszą maszynę).

Mach3- import gotowego GCODE'u do oprogramowania frezarki CNC.
Mach3- import gotowego GCODE’u do oprogramowania frezarki CNC.

3. Frezowanie płyty PMMA czarnej. Wycinamy numerek 21 a następnie obrys detalu. Płyta plexi przymocowana do stołu roboczego za pomocą łap zaciskowych dołączonych w zestawie do frezarki cnc.

Frezowanie w plexi numerka 21-frezarka PP6090
Frezowanie w plexi numerka 21-frezarka PP6090
Napis z plexi na frezarce cnc PPCNC
Gotowy napis wycięty na wylot.

4. Frezowanie białej płytki również z plexi, która posłuży za tło naszego napisu. Mocujemy materiał w taki sam sposób i uruchamiamy 2 cześć naszego GCODE przygotowanego w programie CamBam. Z racji, że biała płytka jest również grubości 4mm. nie wykonujemy korekty wysokości punktu zerowego.

Frezowanie CNC białej PLEXI 4mm PPCNC
Frezowanie CNC białej PLEXI 4mm – tło do naszego numerka.

5. Gotowy wyrób. Przedstawiliśmy całą ścieżkę produkcji numerków z plexi od doboru parametrów skrawania aż do gotowego produktu. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie abyś Ty czytelniku zrobił na swojej frezarce cnc swoje wersje produktów z Plexi. W razie jakichkolwiek pytań w sprawie technicznej lub zakupu maszyny zachęcamy do kontaktu 🙂

Gotowy numerek na drzwi/dom wykonany na frezarce PP6090 z PMMA.